تمامی مطالب

استفاده از یک واژه‌ی نژادپرستانه ویگو مورتنسن را مجبور به عذرخواهی کرد

ویگو مورتنسن بازیگر نامزد جایزه اسکار که در جلسه پرسش و پاسخ پس از نمایش فیلم «کتاب سبز» از واژه نژادپرستانه «کاکاسیاه» استفاده کرده بود، عذرخواهی کرد و قول داد که دیگر آن کلمه را بر زبان نیاورد.

ویگو مورتنسن بازیگر مشهور فیلم های «ارباب حلقه ها» و «قول های شرقی» در جلسه پرسش و پاسخ پس از نمایش فیلم «کتاب سبز» که در روز چهارشنبه ۸ نوامبر برگزار شد، به همراه ماهرشالا علی همبازیش در فیلم، در مورد چگونگی دوستی چندنژادی درون فیلم و بحث نژادپرستی در آمریکا صحبت می کرد که با توجه به گزارش هالیوود ریپورتر، برای بیان کردن یک نکته درباره پیشرفت و ترقی از واژه نژادپرستانه «کاکاسیاه» به صورت کامل استفاده کرد. (این عبارت تحقیرآمیز برای سیاهپوست ها شناخته می شود و از درج کامل آن حتی در این خبر نیز خودداری شده است.)

مورتنسن در این جلسه گفته بود: برای مثال، هیچ کس الان نمی گوید «کاکاسیاه». پس از گفتن این واژه از سوی مورتنسن حاضران در جلسه حیرت زده شده بودند.

روز پنجشنبه ۹ نوامبر، یک روز بعد از این اتفاق مورتنسن طی یک بیانیه رسما از به کار بردن این واژه عذرخواهی کرد.او گفت: گرچه قصد و نیت من این بود که قاطعانه علیه نژادپرستی صحبت کنم اما باید بگویم من حق ندارم حتی تصور آسیبی را که شنیدن این کلمه در هر شرایطی وارد می کند، بکنم. من از این کلمه چه در جمع خصوصی و چه در جای عمومی استفاده نمی کنم. بسیار متاسفم که شب گذشته از این کلمه به صورت کامل استفاده کردم. قول می دهم که دیگر آن را بر زبان نیاورم.

منبع:مهر

نوشته استفاده از یک واژه‌ی نژادپرستانه ویگو مورتنسن را مجبور به عذرخواهی کرد اولین بار در نقد فارسی. پدیدار شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا