تمامی مطالب

کریستین بیل با «معاون» وارد رقابت‌ اسکار شد

دیجی‌کالا مگ – منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی تکنولوژی، بازی‌های کامپیوتری، فرهنگ‌ و هنر، سلامت و زیبایی و سبک زندگی

یکی از آخرین فیلم‌هایی که می‌تواند شانس حضور در رقابت‌های اسکار را داشته باشد بالاخره به نمایش درآمد. فیلم معاون (Vice) ساخته آدام مک‌کی است که تازه چند روز پیش ساختش به پایان رسید و در سینماهای جهان اکران شد. با توجه به واکنش‌هایی که فیلم دریافت کرده است احتمالا باید انتظار نامزدی اسکار برای کریستین بیل را داشته باشیم که در این فیلم نقش دیک چنی را بازی کرده است. کلمات برای توصیف کاری که بیل با این نقش کرده کافی نیستند شاید فقط بشود گفت که بیل کاملا در قامت چنی فرو رفته است.

دیک چنی چهل و ششمین معاون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از سال ۲۰۰۱ تا ژانویه ۲۰۰۹ بود. در زمان زمامداری جورج دبلیو بوش، او دومین سیاست‌مدار قدرتمند در ایالات متحده محسوب می‌شد.

از آن طرف واکنش‌های دیگر می‌گویند که حتی ایمی آدامز برای نقش لین چنی هم شانس دریافت جایزه دارد. اما علاوه بر بازیگری فیلم در بخش‌های دیگری هم پتانسیل حضور میان نامزدهای اسکار را دارد. تحلیلگران می‌گویند که در بخش بهترین فیلم، فیلم معاون می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد. فیلمنامه آدام مک‌کی هم می‌تواند نامزد دریافت جایزه شود.

در بخش‌های کارگردانی، تدوین و موسیقی متن که نیکلاس بریتل ساخته فیلم قابلیت‌های درخشانی دارد که آن را تبدیل به یکی از فیلم‌های محبوب اعضای آکادمی خواهد کرد. سام راکول در نقش بازیگر مکمل مرد درخشان است. کاراکتر بامزه‌ای دارد و برداشت جدیدی از جورج.دبلیو بوش ارائه می‌دهد.

کل تیم بازیگری درخشان هستند مثلا دونالد رامسفلدی که استیو کارل نقش‌اش را بازی می‌کند و کنایه‌آمیز و سرگرم‌کننده است. اگر امسال یک فیلم باید که بتواند جایزه بهترین گروه بازیگری را از اتحادیه بازیگران دریافت کند، قطعا فیلم «معاون» است.

هنوز منتقدان از فیلم ننوشته‌اند تا وقتی اکران گسترده‌اش آغاز شود که موکول به کریسمس شده است. اما با اطمینان می‌شود گفت که فیلم در تمام مدتی که تماشایش می‌کنید سرگرم‌کننده و به شدت از لحاظ بیوگرافیک اریجینال است.

فیلم معاون از قدرت واشنگتن دی.سی و بخصوص رییس‌جمهور برای تماشایی‌تر کردن فیلم سوءاستفاده نمی‌کند بلکه نگاهی هوشمندانه و حتی تا حدی خشن دارد که چطور آمریکا به این ورطه امروزش افتاده است.

شاید باورتان نشود اما فیلم کمدی است. در گلدن‌گلوب فیلم را قطعا در طبقه‌بندی‌ فیلم‌های کمدی یا موزیکال قرار می‌دهند و این‌بار کاملا هم حق دارند. علی‌رغم این که فیلم صحنه‌های جدی زیادی دارد که با تصاویر آرشیوی از جمله تصاویر یازده سپتامبر ترکیب شده است اما در بسیاری از صحنه‌های این درام بیوگرافیک طعنه‌آمیز با صدای بلند می‌خندید. مک‌کی در این فیلم توانسته پیامش را به شیوه‌ای عجیب و غریب و غیرمتعارف و از طرف دو جناح سیاسی آمریکا انتقال بدهد.

برخی این تصویری را که مک‌کی از چنی ارائه داده تحسین می‌کنند و برخی دیگر قطعا به او ناسزا خواهند گفت. همین ماجرا نشان می‌دهد که جامعه آمریکا چطور به دو بخش تقسیم شده است.

همکاری قبلی مک‌کی با بیل سر فیلم «رکود بزرگ» (Big Short) بود. آن فیلم هم نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم اسکار شد. کمدی طعنه‌آمیزی که به مشکلات شرکت‌های سهامی در دوران بحران اقتصادی می‌پرداخت. برای آن فیلم مک‌کی اسکار بهترین فیلمنامه را گرفت. این فیلم جدیدش مطالعه‌ای هوشمندانه درباره امپراطوری دیک چنی است و این که چطور عملکردش باعث شد تبدیل به قدرتمندترین معاون رییس‌جمهور تاریخ آمریکا شود.

بیل و مک‌کی برای ساختن این فیلم بیوگرافیک با چنی ملاقات مستقیم نداشته‌اند اما از حرف‌های لین چنی زیاد استفاده کرده‌اند.

دیک چنی چهل و ششمین معاون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از سال ۲۰۰۱ تا ژانویه ۲۰۰۹ بود. در زمان زمامداری جورج دبلیو بوش، او دومین سیاست‌مدار قدرتمند در ایالات متحده محسوب می‌شد.

منبع: deadline

The post کریستین بیل با «معاون» وارد رقابت‌ اسکار شد appeared first on دیجی‌کالا مگ.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا