تمامی مطالب

باکس آفیس؛ دیزنی بزرگترین شکرگزار این هفته شد

دیجی‌کالا مگ – منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی تکنولوژی، بازی‌های کامپیوتری، فرهنگ‌ و هنر، سلامت و زیبایی و سبک زندگی

باکس آفیس این هفته سینماهای جهان همان‌طور که انتظار می‌رفت تحت‌تاثیر تعطیلات روز شکرگزاری در خدمت فیلم رالف اینترنت را خراب می‌کند (Ralph Breaks the Internet) قرار گرفت که یک انیمیشن خانوادگی است. پنج روز شلوغ و پربار در باکس آفیس سینماهای جهان داشتیم که باعث شد سه روز تعطیلی آخر هفته روز شکرگزاری تبدیل به دومین تعطیلات شکرگزاری پرفروش تاریخ سینما شود. فیلم «کرید ۲» (Creed II) کمپانی متروگلدوین‌مایر بزرگترین افتتاحیه تعطیلات را رقم زد.

البته به جز موفقیت‌های «رالف اینترنت را خراب می‌کند» و «کرید ۲» بقیه فیلم‌ها حضور خیلی موفقیت‌آمیزی نداشتند. مثلا فیلم «رابین هود» که با بودجه سنگینی هم تولید شده است یک سقوط مهیب هم پیش منتقدان و هم مخاطبان سینما داشت.

فیلم «رالف اینترنت را خراب می‌کند» کمپانی دیزنی در پنج روز اول اکرانش ۸۴.۵ میلیون دلار فقط در سینماهای آمریکا فروش کرد و به سادگی صدرنشین جدول فروش شد. حالا کمپانی دیزنی پخش‌کننده سه فیلم پرفروش تاریخ سینما در تعطیلات روز شکرگزاری است. اگر بخواهیم یک مقایسه سردستی انجام بدهیم «رالف اینترنت را خراب می‌کند» از انیمیشن «موانا» که سال ۲۰۱۶ در تعطیلات شکرگزاری اکران شد ۲.۵ میلیون دلار بیشتر فروخت. «موانا» توانست در گیشه داخلی سینماهای آمریکا بیش از ۲۵۰ میلیون دلار بفروشد. طبعا فروشی بیشتر از این‌ها برای «رالف اینترنت را خراب می‌کند» پیش‌بینی می‌شود.

اتفاقات انیمیشن «رالف اینترنت را خراب می‌کند» شش سال بعد از داستان فیلم «رالف خرابکار» رخ می‌دهد. رالف و وانلوپ که حالا با هم دوست شده‌اند در فضای اینترنت از طریق وای‌فای مسیر جدیدی کشف می‌کنند که ماجراجویی‌های جدیدی را پیش رویشان می‌گذارد. منتقدان در متاکریتیک امتیاز ۷۱ از ۱۰۰ را به فیلم داده‌اند. فیلمی که به گفته آنها نوستالژی یک بازی قدیمی را برای مخاطبانش زنده می‌کند. منتقدان درباره فیلم نوشته‌اند: «این فیلمی نیش‌دار و بامزه است که همه چیزش در جای درست قرار دارد اما در عین حال سازندگانش آنقدر خوب خودشان و اثرشان را می‌شناسند که آن را بیش از اندازه جدی نگیرند. مخاطبان جوان‌تر فیلم از پیامش لذت خواهند برد اما به جز آن آنقدر شخصیت‌های فیلم زنده و جذاب هستند که برای همه گروه‌های سنی فیلم دوست‌داشتنی خواهد بود.»

تماشاگران هم با منتقدان موافق هستند و امتیاز فیلم در سینمااسکور A- است. مشابه قسمت قبلی آن یعنی «رالف خرابکار» که سال ۲۰۱۲ به نمایش درآمد ۴۴ درصد از مخاطبان فیلم بالای ۲۵ سال دارند اما تعداد مخاطبان زن قسمت دوم به نسبت قسمت اول کمتر است.

«رالف اینترنت را خراب می‌کند» در ۱۸ بازار بین‌المللی هم به نمایش درآمد و فروش حاصل از اکرانش در کشورهای خارج از آمریکا ۱۲۵.۹ میلیون دلار بود. چین با فروش ۱۹.۵ میلیون دلاری در میان کشورهای خارجی صدرنشین بود. البته همچنان فروش انیمیشن «خانواده شگفت‌انگیزان ۲» با رقم ۲۰.۵ میلیون دلار از آن بیشتر است. دیزنی گزارش داده که فروش «رالف اینترنت را خراب می‌کند» در این بازه زمانی سه برابر بهتر از فروش «رالف خرابکار» بوده است.

فیلم کرید ۲

در رده دوم جدول فیلم «کرید ۲» ساخته استیون کیپل جونیور قرار دارد. فیلمی با بازی مایکل بی.جوردن و سیلوستر استالونه که در رده درام‌های ورزشی راکی قرار می‌گیرد. ماجرا از این قرار است که آدونیس کرید، بوکسور سبک‌وزن تحت سرپرستی راکی بالبوا آموزش می‌بیند تا با ویکتور دراگو پسر ایوان دراگو وارد رینگ مبارزه شود. فیلم در عرض پنج روز ۵۵.۸ میلیون دلار فروخته است. عملکرد فیلم به اندازه ۱۶ میلیون دلار از قسمت قبلی آن بهتر است.

مخاطبان هم فیلم را پسندیده‌اند به آن امتیاز A داده‌اند. امتیاز متاکریتیک منتقدان هم ۶۷ از ۱۰۰ است. منتقد اینترتینمنت‌ویلکی می‌نویسد:‌ «فیلم «کرید ۲» تقلیدی کورکورانه از همان فرم احساساتی و در عین حال اکشن فیلم‌های راکی است. بین کاراکترها صمیمیت دلنشینی وجود دارد و «کرید ۲» بیشتر از قسمت اول حس و حالی از فیلم‌های راکی دارد. پرسروصداتر و بزرگتر از قسمت قبلی است.»

«گرینچ» و «جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد» در رده‌های بعدی جدول قرار دارند که هفته گذشته به تفصیل درباره‌شان نوشتیم. اقتباس جی.کی.رولینگ در بازارهای جهانی با فروش ۴۲.۹ میلیون دلار رتبه اول را دارد.

فیلم «حماسه کولی» کمپانی فاکس توانست با فروش ۱۹.۳۷ میلیون دلاری خودش را در جمع ۵ فیلم اول نگهدارد.

فیلم رابین هود

شکست بزرگ رابین هود

شکست بزرگ اما درباره فیلم «رابین هود» ساخته اتو بتهرست اتفاق افتاد. فیلم هرچند در جدول پرفروش‌ها در رده ششم قرار گرفته اما امتیاز منتقدان به آن ۳۳ از ۱۰۰ بوده است. یعنی تقریبا فیلم را فاجعه ارزیابی کرده‌اند. این فیلم با بازی جیمی فاکس داستان شوالیه‌ای است که در جنگ‌های صلیبی حضور داشته و افسر فرماندهی که از آفریقا آمده است. این دو نفر علیه تاج و تخت فاسد انگلیس شورش می‌کنند. طبق معمول این فیلم‌ها در پس‌زمینه شاهد یک داستان رومانتیک هم هستیم. منتقدان نوشته‌اند که فیلمنامه به طرز سطحی پیچیده شده و تقریبا تمام صحنه‌های اکشن هم قابل‌ پیش‌بینی است. بودجه تولید فیلم حدود ۱۰۰ میلیون دلار بوده است و در افتتاحیه ۱۴.۲ میلیون دلار فروخت. فیلم از نمایش در ۳۳ بازار جهانی به فروشی معادل ۸.۷ میلیون دلار دست پیدا کرد.

فیلم کتاب سبز

فیلم کتاب سبز

فیلم جدید دیگری که در فهرست پرفروش‌ها قرار گرفته «کتاب سبز» ساخته پیتر فارلی و با بازی ویگو مورتنسن است. مورتنسن با این فیلم در فهرست بازیگرانی قرار دارد که می‌توانند امسال نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اول باشند.

فیلم «کتاب سبز» که جایزه فیلم منتخب مخاطبان را در جشنواره تورنتو از آن خودش کرد یکی از فیلم‌های برتر امسال است که در صف مقدم رقابت‌کنندگان قرار دارد. داستانش در حقیقت همان قصه «راننده خانم دیزی» است که فقط جای کاراکترها عوض شده است. مورتنسن نقش یک راننده تاکسی را بازی می‌کند که مسئول حمل و نقل یک پیانیست آفریقایی-آمریکایی با بازی ماهرشالا علی در سال‌ ۱۹۶۰ می‌شود. کمپانی یونیورسال آنقدر از فیلم مطمئن بوده که اکران گسترده آن را از مدت‌ها پیش به تعطیلات شکرگزاری موکول کرده بود. بخش زیادی از موفقیت فیلم بستگی به بازی مورتنسن دارد که حد احساسات مخاطبان را درگیر و آنها را برانگیخته کرده است.

منتقدان در متاکریتیک امتیاز ۷۰ از ۱۰۰ را به فیلم داده‌اند. آنها از شخصیت‌پردازی فیلم به ویژه در پرداخت قهرمان‌ها و کاراکترهای بدمن ابراز رضایت کرده‌اند.

«ستاره‌ای متولد شده است» همچنان در جدول فروش قرار دارد و به‌ نظر می‌رسد که شاهد حضور پررنگ آن در اسکار هم باشیم.

اما در میان فیلم‌هایی که اکران محدودشان آغاز شده است فیلم «سوگلی» ساخته یورگوس لانتیموس با مثلث زنانه جذاب الیویا کولمن، اما استون و ریچل وایز درام تاریخی است که در جشنواره کن هم مورد توجه قرار گرفت و گروه بازیگرانش هم این شانس را دارند که در میان نامزدهای اتحادیه جایزه بازیگران و جوایز معتبر دیگر حضور داشته باشند. فیلم لانتیموس در اکران محدودش خوب عمل کرد و در سه روز اول ۴۲۰ هزار دلار فروش داشته است.

نام فیلم

هفته اکران فروش آخر هفته فروش کلی
رالف اینترنت را خراب می‌کند ۱ ۵۵.۷ ۸۴.۵
کرید ۲ ۱ ۳۵.۳ ۵۵.۸
گرینچ ۳ ۳۰.۲ ۱۸۰.۴
جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد ۲ ۲۹.۷ ۱۱۷.۱
حماسه کولی (راپسودی کولی) ۴ ۱۳.۹ ۱۵۲
خانواده فوری ۲ ۱۲.۵ ۳۵.۸
رابین هود ۱ ۹.۱ ۱۴.۲
بیوه‌ها ۲ ۸ ۲۵.۶
کتاب سبز ۲ ۵.۴ ۷.۸
ستاره‌ای متولد شده است ۸ ۳

۱۹۱

باکس آفیس هفته گذشته: فروش‌های ضعیف و فیلم‌های ضعیف‌تر

The post باکس آفیس؛ دیزنی بزرگترین شکرگزار این هفته شد appeared first on دیجی‌کالا مگ.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا