تمامی مطالب

پرفروش‌ترین و کم‌فروش‌ترین فیلم‌های امسال هالیوود

سینمای جهان در سال ۲۰۱۸ با موفقیت در گیشه همراه بود. این موفقیت تنها در بخش فیلم‌های اکشن نبود و از تریلر گرفته تا انیمیشن و کمدی را شامل می‌شد.

پس از رکودی سه ساله که تا سال ۲۰۱۷ ادامه داشت، گیشه سینماهای جهان با فروش ۴۰ میلیارد دلاری و موفقیت فیلم‌هایی چون «آسیایی‌هی ثروتمند دیوانه» و «مکانی آرام» دچار تحولی چشمگیر شد لیکن فیلم‌های ناموفق هم در این سال کم نبودند.

در ادامه فهرست ۱۰ فیلم موفق گیشه‌های جهان در سال ۲۰۱۸ با ذکر میزان فروش و میزان بودجه فیلم و توضیحاتی مختصر در مورد فیلم آمده است:

موفق‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۱۸

«پلنگ سیاه»

بودجه تولید: ۲۱۰ میلیون دلار

فروش گیشه جهانی: ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار

«پلنگ سیاه» رایان کوگلر اولین فیلم اَبَرقهرمانی است که از هنرپیشگان تمام رنگین‌پوست بهره برده است. این فیلم رکورد نهمین فیلم پرفروش تاریخ را به خود اختصاص داده است. شاید فیلم «انتقام‌جویان: نبرد ابدی» درآمد بیشتری نسبت به این فیلم کسب کرده باشد لیکن «پلنگ سیاه» موقعیت خود را به عنوان بزرگ‌ترین فیلم آمریکای شمالی با ۷۰۰ میلیون دلار از زمان آغاز اکران در ماه فوریه را تثبیت کرده است. «انتقام‌جویان» با اینکه ۲ میلیارد دلار فروش داشته اما نتوانسته این جایگاه آمریکای شمالی را همچون «پلنگ سیاه» بدست آورد زیرا میزان بودجه آن دوبرابر فیلم مذکور است.

«شگفت‌انگیزان۲»

بودجه تولید: ۲۰۰ میلیون دلار

فروش گیشه جهانی: ۱ میلیارد و ۲۴۰ میلیون دلار

همانطور که انتظار می‌رفت، کمپانی دیزنی طی ۱۲ ماه گذشته بیش از یک هیولای پرطرفدار خلق کرده است. ده سال پس از «شگفت انگیزان۱» این فیلم انیمیشن به یکی از پرفروش‌ترین‌های جهان در سال جاری تبدیل شد. حالا این فیلم پس از «یخ‌زده»(Frozen) به عنوان دومین فیلم بزرگ انیمیشن تاریخ ثبت شده است.

«مکانی آرام»

بودجه تولید: ۱۷ میلیون دلار

فروش گیشه جهانی: ۳۴۰ میلیون دلار

انتظار چندانی از «جیم هوپرت» سازنده فیلم «دفتر کار» نمی‌رفت که فیلمی در ژانر وحشت بسازد که به یکی از فیلم‌های موفق سال ۲۰۱۸ تبدیل شود. «جان کراسینسکی» در مقام کارگردان و همسرش «امیلی بلانت» که هر دو در این فیلم بازی می‌کنند. فیلم در مورد هیولاهایی‌ست که زمین را تسخیر کرده‌اند و به صدا خیلی حساس هستند و چنانچه کوچک‌ترین صدایی ایجاد شود انسان را پیدا کرده و از پای درمی‌آورند حال در این فیلم کراسینسکی و بلانت و فرزندشان خانواده‌ای هستند که مجبورند برای زنده ماندن در سکوت مطلق زندگی کنند. این موضوع بدیع از مهم‌ترین دلایل فروش بالا و موفقیت این فیلم خوش ساخت به حساب می‌آید.

«راهبه»

بودجه تولید: ۲۲ میلیون دلار

میزان فروش در گیشه جهانی: ۳۶۵ میلیون دلار

«راهبه» از جمله فیلم‌های ژانر وحست است. فیلم‌های این ژانر معمولا با بودجه اندک ساخته می‌شوند و همین امر باعث می‌شود چنانچه به موفقیتی نسبی در گیشه برسند در مقایسه با فیلم‌های پربودجه، راحت‌تر به موفقیت مالی برسند که «راهبه» نیز به این موفقیت دست یافت.

«هالووین»

بودجه تولید: ۱۰ میلیون دلار

میزان فروش در گیشه جهانی: ۲۵۲ میلیون دلار

بلوم‌هاوس کمپانی تولید کننده این فیلم است که متعلق به «جیسون بلوم» تهیه‌کننده نامدار و موفق است. او این فیلم ژانر وحشت را با بودجه بسیار اندک زیر ۱۰ میلیون دلار ساخته است. این فیلم بهترین اکران افتتاحیه را برای فیلمی با هنرپیشه نقش اصلی زن بالای ۵۵ سال را به نام خود ثبت کرد. این فیلم در حال حاضر موفق‌ترین فیلم ژانر وحشت (اسلَشِر فیلم) تاریخ سینماست.

«آسیایی‌های ثروتمند دیوانه»

بودجه تولید: ۳۰ میلیون دلار

میزان فروش در گیشه جهانی: ۲۳۶ میلیون دلار

این فیلم محصول کمپانی «برادران وارنر» است که اولین فیلم تمام عوامل آسیای در طول ۲۵ سال گذشته است. این فیلم با اقتباس از رمان «کِوین کوان» ساخته شده و به عنوان پرفروش‌ترین فیلم ژانر کمدی رمانتیک در یک دهه گذشته ثبت شده است.

شکست‌خورده‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۱۸

«رابین‌هود»

بودجه تولید: ۱۰۰ میلیون دلار

میزان فروش در گیشه جهانی: ۶۵ میلیون دلار

رابین هود هنوز در سینماها در حال اکران است لیکن این محصول بودجه بالای کمپانی «لایِنز گِیت» در گیشه موفق نبود انگار همه چیز علیه این فیلم است. شرایط رقابتی زمان اکران این فیلم در ایام «روز شکرگزاری»، برچسب پرخرج بودن فیلم و نقدهای زیادی که بر آن شد همه در عدم موفقیت آن در گیشه تاثیرگذار بودند. این روند نشان دهنده آن است که استودیوها به این زودی‌ها به جنگل شروود بازنخواهند گشت.

«فندق‌شکن و چهار قلمرو»

بودجه تولید: ۱۲۰ میلیون دلار

میزان فروش در گیشه جهانی: ۱۳۸ میلیون دلار

حتی کمپانی دیزنی هم می‌تواند فیلمی بسازد که در گیشه موفق نباشد. فندق‌شکن و چهار قلمرو یک فیلم فانتزی ماجراجویی آمریکایی به کارگردانی مشترک لاسه هالستروم و جو جانستون و نویسندگی اشلی پاول و توماس مک‌کارتی است که اقتباسی از داستان فندق‌شکن و شاه موش‌ها به قلم ارنست هوفمان و باله فندق‌شکن اثر آهنگساز روسی پیوتر ایلیچ چایکوفسکی دربارهٔ دختر جوانی است که از میان هدایای خانوادگی یک عروسک فندق‌شکن پیدا می‌کند و از طرف والدینش وظیفه مراقبت ویژه از آن را به عهده می‌گیرد. در این فیلم بازیگرانی همچون کِرا نایتلی، مک‌کنزی فوی، اوگینو دربز، متیو مک‌فادین، ریچارد ای گرانت، هلن میرن و مورگان فریمن ایفای نقش می‌کنند. فندق‌شکن و چهار قلمرو توسط والت دیزنی پیکچرز در تاریخ ۲ نوامبر ۲۰۱۸ به نمایش درآمد. این فیلم با بودجه ۱۲۰ میلیون دلاری انتظار می رفت به موفقیت چشمگیری برسد لیکن در گیشه ناموفق بود.

«چین‌خوردگی در زمان»

بودجه تولید: ۱۰۰ میلیون دلار

میزان فروش در گیشه جهانی: ۱۳۲ میلیون دلار

حتی حضور «اُپرا وینفری» «ریس ویترسپون» و «میندی کالینگ» در مقام هنرپیشه و «آوا دو وِرنی» در مقام کارگردان نتوانست کمکی به فروش و موفقیت این فیلم بکند. داستان این فیلم از این قرار است که مگ موری بعد از فهمیدن اینکه پدر او که یک اخترفیزیکدان است در اعماق یک سیاره دور در چنگ یک شیطان جهانی اسیر شده‌است، با برادر جوانتر و بسیار باهوش خود چارلز والاس، همکلاسی اش کالوین اوکیف، و سه مسافر فضایی به نام‌های خانم “کدام؟”، خانم “کی؟” و خانم “این چیه؟” به نجات پدرش می‌پردازند.

«دختری در تار عنکبوت»

بودجه تولید: ۴۳ میلیون دلار

میزان فروش در گیشه جهانی: ۳۱ میلیون دلار

«دختری با خالکوبی اژدها» یکی از اولین موفقیت‌های هالیوود در کار کردن فیلم‌هایی بر اساس داستان‌هاس «استیگ لارسن» بود. این موفقیت باعث شد تا کمپانی «سونی» سراغ ساخت پروژه دوم بیاید. لیکن آن موفقیت با فیلم «دختری در تار عنکبوت» تکرار نشد.

دختری در تار عنکبوت یک فیلم جنایی آمریکایی-سوئدی است که بر پایه رمانی به همین نام نوشته روزنامه‌نگار سوئدی دیوید لاگرکرانتس و به کارگردانی فده آلوارز و نویسندگی استیون نایت ساخته شده‌ است. این فیلم به عنوان دنبالهٔ فیلم دیوید فینچر تحت عنوان «دختری با خالکوبی اژدها» (۲۰۱۱) به‌شمار می‌رود. از بازیگران آن می‌توان به «کِلِر فوی»، در نقش لیسبت سالاندر و سوریر گودناسون، در نقش میکائیل بلومکویست اشاره کرد.

«قتل‌های هَپی‌تایم»

بودجه تولید: ۴۰ میلیون دلار

میزان فروش در گیشه جهانی: ۲۷ میلیون دلار

فیلم «قتل‌های هپی‌تایم» به کارگردانی برایان هنسون و نویسندگی تاد برگر و با بازی «ملیسا مک‌کارتی» در ژانر کمدی با بهره از هنرپیشه انسانی و عروسکی ساخته شد که نتوانست رقمی بیش از نیمی از بودجه خود را در فروشبدست آورد. داستان این فیلم از این قرار است که زمانی که کارکنان شوی کودکان در دهه هشتاد به قتل می رسند، یک کارآگاه بخش پلیس لس‌آنجلس برای بررسی پرونده مامور می‌شود.

«برادران خواهران»

بودجه تولید: ۳۸ میلیون دلار

میزان فروش در گیشه جهانی: ۹ میلیون دلار

این فیلم تنها فیلم این فهرست ناموفق در فروش است که منتقدین از آن لذت بردند. لیکن نتوانست علاقه مخاطبین را جلب کند. «جان سی رایلی» و «واکین فینِکس» هنرپیشگان این فیلم هستند که اولین فیلم انگلیسی زبان است که از نویسنده فرانسوی «ژاک اودیارد» ساخته شده است. این فیلم با فروش فاجعه‌آمیز خود در آمریکای شمالی تنها ۳ میلیون دلار کسب کرد و در بقیه دنیا تنها ۶ میلیون دلار.

نوشته پرفروش‌ترین و کم‌فروش‌ترین فیلم‌های امسال هالیوود اولین بار در نقد فارسی. پدیدار شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا