تمامی مطالب

پرکارترین بازیگران سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر را بشناسید

دیجی‌کالا مگ – منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی تکنولوژی، بازی‌های کامپیوتری، فرهنگ‌ و هنر، سلامت و زیبایی و سبک زندگی

امسال تعداد بازیگرانی که با چند فیلم در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور دارند، کمی غیرطبیعی است. هر سال تعدادی بازیگر رکوردشکن داریم که با بیش از مثلا دو فیلم در جشنواره فیلم فجر حضور پیدا می‌کنند اما امسال تعداد این بازیگران زیاد شده است. و از آنجایی که جشنواره فیلم فجر ویترین سینمای ایران است بیم این ماجرا هم می‌رود که سال آینده در پوسترهای روی سر در سینماها شاهد تکرار یک سری چهره‌ها باشیم. اتفاقی که ممکن است به گیشه سینمای ایران آسیب بزند. به هرحال این فهرست پرکارترین بازیگران سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر است و نکته جالب اینکه برخی از آنها اصولا جزو بازیگران کم‌کاری هستند که امسال ناگهان حضورشان پررنگ شده است.

پرکارترین بازیگران مرد سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

مهرداد صدیقیان

فیلم طلا

با چهار فیلم رکورددار پرکارترین بازیگر مرد در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر است: سونامی (میلاد صدرعاملی)، ایده اصلی (آزیتا موگویی)، سمفونی نهم (محمدرضا هنرمند) و طلا (پرویز شهبازی).

مهرداد صدیقیان در سال‌های اخیر تبدیل به یکی از جوان اول‌های سینمای ایران شده است. شوخ‌طبعی و جسارتی در بازی‌اش دارد که دیدن‌اش را در نقش‌های مختلف دلپذیر می‌کند. از جمله حضورهای مهمش در سال‌های اخیر می‌شود به «مادر قلب اتمی» و «زرد» اشاره کرد که در آنها بخش مهمی از بار فیلم روی دوش صدیقیان است.

امسال هم با فیلم‌های متنوعی در جشنواره فیلم فجر حضور دارد. با یک کارگردان جوان فیلم اولی کار کرده که میلاد صدرعاملی است و در دو فیلم «سونامی» و «ایده اصلی» با بهرام رادان همبازی شده است. اولی یک درام ورزشی است و دومی یکی از پرستاره‌ترین فیلم‌های سال. «سمفونی نهم» و «طلا» هم که از کارگردانان کارکشته سینمای ایران هستند. بازگشت محمدرضا هنرمند بعد از دو دهه به سینما و فیلمی از پرویز شهبازی یکی از مهم‌ترین کارگردانان معاصر.

فرهاد اصلانی

فیلم مردی بدون سایه

او یکی از پررنگ‌ترین بازیگران سینمای ایران در همه ادوار جشنواره است که کمتر قدر می‌بیند و امسال با سه فیلم کنار چند بازیگر دیگر بعد از مهرداد صدیقیان رکورددار بیشترین تعداد فیلم در جشنواره است: متری شش و نیم (سعید روستایی)، مردی بدون سایه (علیرضا رییسیان)، مسخره‌باز (همایون غنی‌زاده)

به نظر می‌رسد که این بازیگر خوب سینمای ایران امسال بیشتر در نقش‌های مکمل حضور دارد ولی فرهاد اصلانی از آن دسته بازیگرانی است که در نقش‌های فرعی می‌درخشد. مثل اتفاقی که در فیلم «مغزهای کوچک زنگ‌زده» افتاد. هر سه فیلمی که در جشنواره دارد آثار مهمی هستند. سعید روستایی با دومین فیلمش بعد از «ابد و یک روز» یکی از کنجکاوی‌برانگیزترین چهره‌های امسال جشنواره است.

علیرضا رییسیان دوباره با لیلا حاتمی همکاری کرده و یک ملودرام عاطفی ساخته. این دومین همکاری مشترک فرهاد اصلانی و لیلا حاتمی با علیرضا رییسیان است. این دو نفر در فیلم «دوران عاشقی» کنار یکدیگر جلوی دوربین رییسیان رفته بودند.

همایون غنی‌زاده هم به جمع تئاتری‌هایی پیوسته که وارد سینما شده‌اند و با توجه به علاقه‌ای که در نمایش‌های بیگ پروداکشن‌اش از جمله «می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد» به سینما نشان داده فیلمش کنجکاوی‌برانگیز است. فیلمی که با توجه به گریم بازیگران به نظر می‌رسد حالتی از کمدی فانتزی در خودش دارد و فرهاد اصلانی کنار علی نصیریان در آن بازی می‌کند.

علی مصفا

فیلم روزهای نارنجی

از آن نکته‌های جالب امسال جشنواره فیلم فجر است. علی مصفا که کلا بازیگر گزید‌ه‌کاری است و تعداد فیلم‌هایی که بازی کرده به نسبت بقیه بازیگران سینمای ایران زیاد نیست، امسال جزو رکوردداران جشنواره از لحاظ تعداد فیلم است. او هم با سه فیلم در جشنواره حضور دارد: روزهای نارنجی (آرش لاهوتی)، سال دوم دانشکده من (رسول صدرعاملی)، مردی بدون سایه (علیرضا رییسیان).

آرش لاهوتی مستندساز درجه یکی است و توقع داریم که اولین فیلم سینمایی‌اش یعنی «روزهای نارنجی» هم فیلم خوبی باشد. به خصوص که دو بازیگر خوب سینمای ایران یعنی علی مصفا و هدیه تهرانی جلوی دوربین‌اش رفته‌اند.

اولین همکاری علی مصفا با رسول صدرعاملی در «سال دوم دانشکده من» اتفاق افتاده است. یکی دیگر از همان درام‌های نوجوانانه‌ای که رسول صدرعاملی می‌سازد. احتمالا علی مصفا نقش پدر را خواهد داشت و قهرمان فیلم صدرعاملی دوباره یک دختر نوجوان خواهد بود.

هر بار که علی مصفا و لیلا حاتمی، زوج دوست‌داشتنی سینمای ایران با هم جلوی دوربین می‌روند توقع داریم خاطره شیرین فیلم «لیلا» یا اخیرا «در دنیای تو ساعت چند است؟» تکرار شود. چندمین همکاری لیلا حاتمی با علیرضا رییسیان و اولین همکاری علی مصفا با اوست.

بهرام رادان

فیلم سونامی

فیلم سونامی

یکی از مهم‌ترین ستاره‌های دهه هشتاد سینمای ایران امسال دوباره به روزهای اوجش برگشته و سه فیلم با بازی او در جشنواره خواهیم دید: سونامی (میلاد صدرعاملی)، آشفته‌گی (فریدون جیرانی)، ایده اصلی (آزیتا موگویی).

بازی‌اش در درام ورزشی صدرعاملی کنجکاوی‌برانگیز است. چالش خوبی برای بهرام رادان است. پیش از این هم سابقه داشته که بهرام رادان با کارگردانان فیلم اولی همکاری کند. او از آن دسته بازیگرانی است که دائم خودش را به چالش می‌کشد.

بعد از دیدن یک نوید محمدزاده متفاوت در فیلم «خفه‌گی» حالا منتظر دیدن یک بهرام رادان متفاوت در فیلم متفاوت «آشفته‌گی» فریدون جیرانی هستیم. جیرانی از آن کارگردانانی است که برای بازیگرانش این بستر را فراهم می‌کند که بتوانند روی استعدادهایشان مانور بدهند و اکثرا شاهد بازی‌های خوبی در فیلم‌های جیرانی هستیم.

دومین همکاری بهرام رادان با آزیتا موگویی در دومین فیلم این کارگردان. «تراژدی» فیلم چندان موفقی نبود اما به نظر می‌رسد رادان از همکاری با موگویی رضایت داشته و در ضمن عکس‌ها و تیزر «ایده اصلی» نشان می‌دهد که فیلمی کاملا متفاوت از «تراژدی» است.

سعید آقاخانی

فیلم بنفشه آفریقایی

از وقتی در فیلم «خداحافظی طولانی» نشان داد که به جز نقش‌های کمدی در ایفای نقش‌های جدی هم توانایی زیادی دارد پرکارتر شده است. او هم سه فیلم در جشنواره دارد که هر سه جدی هستند: حمال طلا (تورج اصلانی)، بنفشه آفریقایی (مونا زندی حقیقی)، قسم (محسن تنابنده).

تورج اصلانی بعد از ساخت یک فیلم ویدیویی به نام «جینگو» و حضور در پشت صحنه بسیاری از فیلم‌های سینمای ایران به عنوان مدیر فیلمبرداری حالا یک درام اجتماعی ساخته که سعید آقاخانی نقش اولش را بازی می‌کند.

مونا زندی حقیقی بعد از فیلم «عصر جمعه» مدت‌ها از سینمای ایران دور بود و امسال با «بنفشه آفریقایی» در جشنواره حضور دارد. به نظر می‌رسد آقاخانی با بازی در «حمال طلا» و «بنفشه آفریقایی» دست به ریسک زده چون به هر حال از این دو کارگردان مدت‌هاست فیلمی ندیده‌ایم.

بعد از کمدی «گینس» محسن تنابنده با «قسم» به جشنواره آمده که به نظر می‌رسد حال و هوایش کاملا متفاوت با فیلم قبلی است.

بابک حمیدیان

فیلم مسخره باز

چند سال پیش هم حمیدیان عنوان پرکارترین بازیگر جشنواره فیلم فجر را دریافت کرده بود. امسال فیلم‌هایش متنوع‌تر هستند: مسخره‌باز (همایون غنی‌زاده)، معکوس (پولاد کیمیایی)، سال دوم دانشکده من (رسول صدرعاملی).

فیلم همایون غنی‌زاده برای بابک حمیدیان احتمالا چالش جدیدی نیست. او پیش‌تر تجربه بازی در «خرگیوش» مانی باغبانی را دارد که کمدی عجیب و غریبی بود و به نظر می‌رسد که حال و هوای فیلم غنی‌زاده به آن نزدیک است.

بابک حمیدیان تا به حال جلوی دوربین مسعود کیمیایی نرفته ولی حالا در اولین فیلم پولاد کیمیایی حضور دارد. اگر فیلم پولاد در حال و هوای فیلم‌های پدرش باشد بابک حمیدیان می‌تواند خیلی خوب نقش قهرمانش را بازی کند.

«سال دوم دانشکده من» اولین همکاری بابک حمیدیان با رسول صدرعاملی است.

پرکارترین بازیگران زن سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

پانته‌آ پناهی‌ها

فیلم جمشیدیه

پرکارترین فیلمسازان زن با سه فیلم امسال در جشنواره فیلم فجر حضور دارند. پانته‌آ پناهی‌ها یکی از آنهاست: جمشیدیه (یلدا جبلی)، درخونگاه (سیاوش اسعدی) و ناگهان درخت (صفی یزدانیان).

یلدا جبلی پیش‌تر فیلم «داره صبح می‌شه» را ساخته بود که در گروه هنر و تجربه هم اکران شد. امسال با فیلمی در جشنواره حضور دارد که کنار پناهی‌ها، کارگردان قدیمی سینمای ایران، کیومرث پوراحمد جلوی دوربینش رفته است.

سیاوش اسعدی چند سال بعد از فیلم «جیب‌بر خیابان جنوبی» با «درخونگاه» به جشنواره فجر آمده. اسعدی در دو فیلم قبلی‌اش توانسته بود به خوبی بازیگرانش را هدایت کند و تجربه بازیگری پناهی‌ها و کارگردانی او احتمالا نتیجه جذابی خواهد داشت.

نمی‌شود حدس زد که پناهی‌ها در فیلم «ناگهان درخت» صفی یزدانیان چه نقشی دارد. در فیلم قبلی یزدانیان، «در دنیای تو ساعت چند است؟» بخش زیادی از گرما و جاذبه فیلم از بازیگرانش می‌آمد و به همان منوال باید منتظر یک نقش‌آفرینی دیدنی از پناهی‌ها باشیم.

مهناز افشار

فیلم ناگهان درخت

مهناز افشار هم بعد از چند سال دوباره پرکار شده است و با سه فیلم در جشنواره فجر امسال حضور دارد: آشفته‌گی (فریدون جیرانی)، قسم (محسن تنابنده)، ناگهان درخت (صفی یزدانیان).

امسال افشار در درام‌های جدی بازی کرده است. فیلم جیرانی که از لحاظ فرم فیلم متفاوتی است و احتمالا مهناز افشار متفاوتی در آن خواهیم دید.

عکس‌هایش در فیلم «قسم» نشان می‌دهد که او بازیگر اصلی فیلم است.

و در فیلم صفی یزدانیان هم نقش اول را برعهده دارد. دیدن بازی او جلوی پیمان معادی باید دیدنی باشد.

ستاره پسیانی

فیلم جمشیدیه

این اولین سالی است که ستاره پسیانی در سینمای ایران با سه فیلم در جشنواره رکورد می‌زند: غلامرضا تختی (بهرام توکلی)، سرخپوست (نیما جاویدی)، جمشیدیه (یلدا جبلی).

این بازیگر تئاتری که وارد سینمای ایران شده است در بیگ پروداکشن بهرام توکلی حضور دارد. با توجه به اینکه تمرکز فیلم روی تختی است احتمالا نقش او مکمل است.

در «سرخپوست» نیما جاویدی کنار مانی حقیقی و نوید محمدزاده جلوی دوربین رفته. از بازی محمدزاده در این فیلم تعریف‌های زیادی شنیده می‌شود. مشخص نیست که ستاره پسیانی فیلم چقدر پررنگ است.

یک تجربه هم با یک کارگردان تازه‌نفس یعنی یلدا جبلی دارد.

نسیم ادبی

فیلم مردی بدون سایه

یک بازیگر تئاتری دیگر که با سه فیلم رکورددار شده است: مردی بدون سایه (علیرضا رییسیان)، زهرمار (جواد رضویان)، آشفته‌گی (فریدون جیرانی).

بین زنان تنوع بازی‌های نسیم ادبی احتمالا از همه رکوردداران بیشتر است. به نظر می‌رسد در فیلم‌هایی که بازی کرده نقش مکمل را دارد. دو فیلم درام و یک کمدی که کارگردانش جواد رضویان است. ترکیب کنجکاوی‌برانگیزی است.

The post پرکارترین بازیگران سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر را بشناسید appeared first on دیجی‌کالا مگ.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا