فیلم ایرانی

تصویربرداری «هولاین در ایران» به زودی به پایان می‌رسد

مستند «هولاین در ایران» به کارگردانی هادی آفریده این روزها در پایان مراحل تصویربرداری است و به زودی تدوین آن آغاز می‌شود.

به نقل از ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، هادی آفریده کارگردان مستند «هولاین در ایران» درباره این فیلم گفت: تصویربرداری سکانس‌های باقی مانده از فیلم در تهران، ری و شهریار انجام می شود و امیدوارم به زودی تدوین را شروع کنم، البته تصویربرداری تا پایان بهار ادامه دارد.

این کارگردان درباره روند تولید پروژه توضیح داد: به دلیل محدودیت مالی، تصویربرداری خیلی دیر شروع شد و تا به اینجا کار در دو بخش این کار صورت گرفت. پارت اول بدون این که بودجه و سرمایه فیلم مشخص شده باشد، کلید خورد و با هزینه شخصی تصویربرداری را شروع کردم. اتفاقاتی در جریان بود که نمی توانستم آن را از دست بدهم. پارت دوم که بین ۳۰ تا ۸۰ درصد سکانس‌های فیلم را در برمی گیرد، در استان فارس (شیراز، مرودشت، فیروزآباد، کازرون و …) و اصفهان انجام شد.

آفریده ادامه داد: این بخش از کار که بخش اصلی پروژه را دربر می گیرد بسیار در فیلم مهم است و در شرایطی که مرکز گسترش در تنگنا منابع بود همکاری خوبی با ما داشت و تصویربرداری پارت دوم اسفندماه تمام شد و دوباره به تهران بازگشتیم.

کارگردان «کامیون آبی» گفت: یکی از مشکلات چنین پروژه‌هایی که با سازمان‌های مختلف پیوند دارد، تغییر دولت هاست. این پروژه با سازمان میراث فرهنگی گره خورد و تغییر مدیران باعث شد روندی که طی کرده بودیم، دوباره به نقطه اول برگردد.

آفریده بیان کرد: مستند «هولاین در ایران» پروژه دشواری است، من برای این فیلم آرشیوهای بسیاری را تهیه کردم. با هزینه شخصی بخشی از آرشیو که در اختیار خانواده هولاین بود، در طول ۲ سال گذشته جمع آوری کردم. به همین دلیل امیدوارم موانع پایان کار تمام شود و فیلم برای نمایش در شانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» آماده شود. همکاری نهادها و سازمان‌ها با مستندهایی تاریخی از جنس «هولاین در ایران» در پیشبرد امور نقش موثری دارد، اما گرفتار شدن در بوروکراسی اداری روند کار هر مستندسازی را مختل می‌کند.

مستند «هولاین در ایران» تولید مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی است و درباره «هانس هولاین» معمار برجسته اتریشی و برنده جایزه پریتزکر است. او طراح داخلی موزه آبگینه و سفالینه در خیابان سی تیر تهران است. هولاین اواخر قرن بیستم به ایران دعوت می‌شود، در طول اقامتش در ایران، سفرهای مختلفی داشته و شیفته معماری ایران باستان و ایران پس از اسلام بوده است.

عوامل این مستند عبارتند از پژوهشگر و کارگردان: هادی آفریده، گوینده گفتار فیلم: ارد عطارپور، تصویربردار: رضا تیموری، صدابردار: شاهین پورداداشی، صداگزار: مهرشاد ملکوتی، آهنگساز: حمیدرضا آفریده، مشاور پژوهشی پروژه: حمید وکیل باشی، عکاس: روشنک اهرابی، مدیرتولید: اعظم صادقی منفرد، مدیر تولید شیراز: علی آریان فرد، دستیار فیلمبردار: سهیل صباحی.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا