فیلم ایرانی

مورد عجیب جواد عزتی و طوفانِ پژمان جمشیدی

فهرست فیلم های پرفروش این روزها و میزان فروش شان بهترین راهنما برای انتخاب تماشای یک فیلم است.

ندا زندی در همشهری نوشت: تعطیلات عید فطر که به‌صورت غیرمنتظره‌ای از 2روز تقریبا به یک هفته افزایش پیدا کرد، فرصتی بود تا هم 5فیلم باقیمانده از اکران نوروزی به فروش‌شان بیفزایند و هم 3فیلم جدید اکران عید فطر شروع خوبی را تجربه کنند. اما در عمل تنها 2فیلم کمدی روی پرده یعنی «انفرادی» (مسعود اطیابی) و «سگ‌بند» (مهران احمدی) در هفته گذشته فروش خوبی داشتند و باقی فیلم‌ها آنقدرها برای سینماروها جذاب نبودند.
از میان 3فیلم اکران عید فطر، یعنی «انفرادی»، «لامینور» (داریوش مهرجویی) و «مغز استخوان» (حمیدرضا قربانی) که از 7اردیبهشت روی پرده رفته‌اند، تنها فیلم کمدی «انفرادی» مورد استقبال قرار گرفته و تا رده سوم جدول فروش خود را بالا کشیده و احتمالا به‌زودی «موقعیت مهدی» (هادی حجازی‌فر) را هم که در رده دوم جدول فروش است، پشت‌سر می‌گذارد و اسبش را برای سبقت گرفتن از «سگ‌بند» زین می‎کند. از میان 5فیلم اکران نوروزی نیز به‌نظر می‌رسد فیلم‌های «موقعیت مهدی»، «شادروان» (حسین نیازی)، «روز صفر» (سعید ملکان) و «مرد بازنده» (محمدحسن مهدویان) تقریبا به کف‌فروش‌شان نزدیک شده‌اند و احتمالا باید منتظر باشند تا با فیلم‌های جدید عوض شوند. متوسط تعداد تماشاگران هر سانس سینما تقریبا 24نفر است و آنطور که از شواهد و قرائن پیداست تا اطلاع ثانوی نه فیلم پلیسی – معمایی، نه فیلم اکشن – ماجرایی، نه فیلم جنگی و نه حتی فیلم اجتماعی با مایه‌های طنز مشتری ندارد. فعلا فقط کمدی‌ها می‌فروشند.

دینامیت‌بازی «انفرادی» 
مسعود اطیابی، کارگردان و سیدابراهیم عامریان، تهیه‌کننده پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران – «دینامیت» – پس از موفقیت این فیلم در سال1400، این‌بار با «انفرادی» به سینما آمده‌اند و امیدوارند رکورد خودشان را بشکنند و با مثلث عطاران – هاشمی – مهرانفر فروشی بیش از فروش «دینامیت» را در گیشه رقم بزنند.
البته نباید فراموش کرد که «دینامیت» تقریبا 9ماه روی پرده بود و با توجه به راهبندان اکران امسال و همینطور گرانی بلیت سینماها، بعید است که «انفرادی» بتواند چنین مدت طولانی‌ای روی پرده بماند.
«انفرادی» تا اینجای کار بیش از 9میلیارد و700میلیون فروخته و بیش از 272هزار نفر آن را دیده‌اند.
متوسط تعداد تماشاگر «انفرادی» در هر سانس تقریبا 40نفر بوده که تقریبا 5/1 برابر از متوسط کل تعداد تماشاگران هر سانس سینما بیشتر است.
آخرین فیلم عطاران بر پرده سینماها «زیرنظر» ساخته مجید صالحی بود که اکرانش با آغاز کرونا و تعطیلی سینماها مصادف شد و 9میلیارد تومان فروخت.
حالا باید منتظر ماند و دید آیا عطاران هنوز قدرت دارد که مانند پژمان جمشیدی که سال گذشته در «دینامیت» حضور داشت، مردم را به سینما بکشاند یا خیر. عطاران در کارنامه‌اش آثار پرفروشی مثل «هزارپا»، «مصادره» و «نهنگ عنبر» را دارد و پرفروش‌ترین بازیگر دهه1390 به‌شمار می‌رود. عطاران پیش‌تر در فیلم‌های «خروس جنگی» (1386) و «اخلاقتو خوب‌کن» (1389) با مسعود اطیابی همکاری کرده بود.

جواد عزتی جدی محبوب نیست
«مغز استخوان» حمیدرضا قربانی در میان فیلم‌های تازه اکران‌شده کمترین تعداد سالن را در اختیار دارد و کمی بیش از 690میلیون تومان فروش داشته و کمی بیش از 18هزار نفر به تماشای آن رفته‌اند.
به‌طور میانگین تقریبا 13نفر در هر سانس این فیلم را تماشا کرده‌اند که از میانگین کل 24نفر تماشاگر در هر سانس پایین‌تر است. بازیگران اصلی «مغز استخوان» بابک حمیدیان و پریناز ایزدیار هستند و جواد عزتی هم در این فیلم حضور دارد. اما به‌نظر می‌رسد جواد عزتی غیرکمدی زیاد برای سینماروها محبوب نیست و شکست فیلم «مرد بازنده» محمدحسین مهدویان که روی پرده است، نشان می‌دهد حضور عزتی در «مغز استخوان» نمی‌تواند به این فیلم کمک زیادی کند.

متوسط تعداد تماشاگر هر سانس اکران نوروزی‌ها
«سگ‌بند»، پرفروش‌ترین فیلم روی پرده، از 25اسفند سال گذشته اکران شده و تاکنون بیش از 29میلیارد و900میلیون تومان فروخته و با 919هزارو956تماشاگر به‌طور متوسط در هر سانس 36نفر تماشاگر
داشته است.
«موقعیت مهدی» که از 18اسفند سال پیش روی پرده است، کمی بیش از 10میلیارد و700میلیون تومان فروخته و بیش از 354هزار نفر آن را تماشا کرده‌اند و به‌طور متوسط در هر سانس 19نفر تماشاگر داشته است. «شادروان» که از 25اسفند سال1400 اکران شده، با 9میلیارد و118میلیون تومان فروش و 270هزارو407تماشاگر در هر سانس به‌طور متوسط 17تماشاگر داشته است. «روز صفر» هم 25اسفند1400 روی پرده آمده و تقریبا 7میلیاردو890میلیون تومان فروخته و 243هزارو249نفر تماشاگر داشته و به‌طور متوسط در هر سانس تقریبا 19نفر تماشایش کرده‌اند.  در نهایت، «مرد بازنده» با فروش کمی بیش از 6میلیارد تومان و با 168هزارو240تماشاگر در هر سانس به‌طور متوسط 17نفر تماشاگر داشته است.
چند روز پیش کامران حجازی، تهیه‌کننده «مرد بازنده» در اعتراض به اکران فیلم‌های جدید به ایسنا گفته بود: «طبق آیین‌نامه مصوب اسفندماه سال گذشته، نباید 2فیلم کمدی به‌طور همزمان به نمایش درآیند، اما اکنون می‌بینیم این اتفاق رخ داده است. ما در شرایطی که هنوز بحثی از شورای راهبردی مطرح نبود، تصمیم به اکران فیلم‌هایمان با قبول ریسک و مطابق آیین‌نامه موجود گرفتیم و انتظار این است تا زمانی که فیلم‌ها کف‌فروش خود را نگه داشته‌اند، شاهد حذف سالن‌ها و سانس‌های آنها نباشیم.
از سازمان سینمایی می‌خواهم در این خصوص با موضع شفاف و دقیق نشان دهند قانون بر سینما حکم می‌کند و در شرایطی که هنوز زمان اکران فیلم‌های نوروزی به اتمام نرسیده، نگذارند فیلم‌ها جایگزین شوند.»
اما به‌نظر می‌رسد متوسط تعداد تماشاگر هر سانس فیلم‌های کمدی دلیل مجاب‌کننده‌ای است که فیلم‌های اکران نوروزی جز «سگ‌بند» را به آخر راه‌رسیده  قلمداد کنیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا