تمامی مطالب

راه و روش سالم نگه داشتن کلیه ها

راه سالم نگه داشتن کلیه ها از بیماری بصورت علمی با روش و اصول نگهداری کلیه ها از معرض بیماری و برای داشتن کلیه سالم چه بخوریم را می خوانید.

راه و روش سالم نگه داشتن کلیه ها

کلیه از مهم ترین اندام های بدن محسوب می شود، این اندام مهم خون را تصفیه می کند، حجم مایعات و الکترولیت های بدن را کنترل می کند و در تولید ویتامین D و گلبول های قرمز خون نقش دارد. آسیب کلیه می تواند زندگی فرد را در معرض خطر قرار دهد، مواردی که در ادامه به آن ها می پردازیم مهم ترین توصیه هایی هستند که می توانند به حفظ سلامت این اندام کمک کنند.

در مصرف داروها زیاده روی نکنید

ایبوپروفن و ناپروکسن جزء داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی طبقه بندی می شوند، این داروها اگر به مدت طولانی یا در دوزهای بالا مصرف شوند به کلیه ها آسیب می زنند. استفاده از داروهای مهارکننده پمپ پروتون (PPI) برای درمان زخم معده یا ریفلاکس اسید معده در طولانی مدت احتمال ابتلا به بیماری مزمن کلیوی را افزایش می دهد، بنابراین شما باید این نوع داروها را فقط زمانی که پزشک تجویز می کند مصرف کنید.

در مصرف آنتی بیوتیک ها احتیاط کنید

پنی سیلین، سولفونامید و سفالوسپورین آنتی بیوتیک هایی هستند که باکتری ها را از بین می برند. حتی در افراد سالم زیاده روی در مصرف آنتی بیوتیک می تواند به کلیه ها صدمه بزند، با این حال اگر عملکرد کلیه ها مختل شده باشد آسیب ناشی از مصرف آنتی بیوتیک جدی تر خواهد بود.

مراقب مکمل های گیاهی باشید

تولید کننده های مکمل نیازی به اثبات بی خطر بودن محصولات خود ندارند، بنابراین این احتمال وجود دارد که مکمل های گیاهی به کلیه ها آسیب بزنند. مصرف این مکمل ها توسط افرادی که به بیماری کلیوی مبتلا هستند می تواند شدت بیماری را بیشتر کند یا اثربخشی داروهای مصرفی بیمار را تغییر دهد، بنابراین قبل از مصرف هر نوع مکمل گیاهی با پزشک مشورت کنید.

تغذیه سالم داشته باشید

کلیه ها هر چیزی که می خورید یا می نوشید حتی موارد مضر مثل چربی، نمک و قند را فرآوری می کنند. اگر رژیم غذایی شما ناسالم باشد به مرور باعث افزایش فشارخون، چاقی و دیابت می شود که همه آن ها برای کلیه ها مضر هستند. رژیم غذایی سالم حاوی مقدار زیادی میوه، سبزی و غلات کامل است، در چنین رژیمی میزان مصرف غذاهای فرآوری شده محدود می شود.

مصرف نمک را کاهش دهید

نمک از طرق مختلف روی افراد تاثیر دارد، مصرف زیاد این ماده به کلیه ها آسیب می زند، بیماری کلیوی را تشدید می کند یا در بعضی افراد باعث افزایش پروتئین موجود در ادرار می شود. زیاده روی در مصرف نمک میزان فشارخون را که یکی از علل مهم ابتلا به بیماری کلیوی است بالا می برد و فرد را در معرض ابتلا به سنگ کلیه قرار می دهد، سنگ کلیه یک بیماری دردناک است که اگر درمان نشود به کلیه آسیب وارد می کند.

آب کافی بنوشید

آب کمک می کند مواد مغذی به کلیه ها برسند و مواد زائد به شکل ادرار به مثانه منتقل شوند. اگر آب کافی ننوشید عملکرد فیلترهای ریز داخل کلیه ها متوقف شده و به سنگ کلیه و عفونت مبتلا می شوید، حتی کم آبی خفیف می تواند به کلیه ها آسیب بزند. در طول روز 4 تا 6 لیوان آب بنوشید، اگر بیمار هستید یا در هوای گرم بیرون از منزل بسر می برید ممکن است به آب بیشتری نیاز داشته باشید.

ورزش کنید

ورزش مثل یک رژیم غذایی سالم عمل کرده و از بروز دیابت و بیماری قلبی که می توانند به کلیه ها آسیب بزنند جلوگیری می کند. اگر تا به حال ورزش نکرده اید به طور ناگهانی میزان فعالیت بدنی خود را افزایش ندهید، چون ورزش بیش از حد برای سلامت کلیه ها مضر است. حداقل 5 روز در هفته به میزان 30 تا 60 دقیقه فعالیت بدنی انجام دهید، اگر مدتی است که ورزش نکرده اید از مقادیر کم شروع کنید و در صورتیکه بیمار هستید با پزشک مشورت نمایید.

تست های غربالگری را انجام دهید

مهم است که بدانید تا چه میزان در معرض ابتلا به بیماری کلیوی قرار دارید، اگر شما یا یکی از اقوام نزدیک تان به بیماری قلبی، فشارخون بالا و دیابت مبتلا باشد یا دارای سابقه خانوادگی نارسایی کلیوی باشید احتمال بروز بیماری کلیه بیشتر است. در این موارد، پزشک به طور روتین انجام آزمایشات مخصوص کلیه را توصیه می کند، هر چقدر بیماری زودتر تشخیص داده شود درمان آن آسان تر است و حتی گاهی می توان روند پیشرفت بیماری را به طور کامل متوقف کرد.

از نوشیدن الکل خودداری کنید

مصرف الکل به ویژه در مقادیر بالا می تواند باعث آسیب ناگهانی و جدی کلیه شود، الکل باعث کم آبی بدن می شود و به همین دلیل عملکرد کلیه ها را مختل می کند. مصرف الکل احتمال ابتلا به چاقی، بیماری کبدی، فشارخون بالا و سایر بیماری هایی که باعث فشار به کلیه می شوند را افزایش می دهد.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان کلیه را افزایش می دهد، علاوه بر این باعث آسیب عروق خونی و کاهش خونرسانی به کلیه ها می شود. سیگار اثربخشی داروهای کاهنده فشارخون را تحت تاثیر قرار می دهد، این موضوع بسیار مهم است چون فشارخون بالا یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به بیماری کلیوی محسوب می شود.

برای درمان بیماری های خود اقدام کنید

2 بیماری شایع وجود دارد که به کلیه ها آسیب وارد می کنند، یکی از این بیماری ها دیابت و دیگری فشارخون بالا است. رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم به کنترل هر 2 بیماری کمک می کند، اگر دیابت دارید باید مراقب قند خون خود بوده و در صورت لزوم انسولین تزریقی دریافت کنید. در صورتیکه به پرفشاری خون مبتلا هستید، به طور منظم فشارخونتان را اندازه گیری کرده و تمام داروهای خود را طبق تجویز پزشک مصرف کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا